Filmy sferyczne

filmy sferyczne

 

CO TO SĄ FILMY SFERYCZNE?

Filmy sferyczne – rodzaj filmu, zrealizowany przy pomocy wieloobiektowej kamery sferycznej. Ta technologia pozwala na rejestrowanie rzeczywistości w sferze 360° czyli zapoznanie się ze sfilmowanym materiałem wertykalnie i horyzontalnie.
Film sferyczny składa się z kilku obrazów filmowych nakręconych jednocześnie kilkoma obiektywami i złożonych w sferę 360°. Dzięki temu można zmieniać kierunek patrzenia i wybierać najciekawszy w danym momencie fragment rzeczywistości dzięki myszce, bądź prostemu panelowi sterującemu. Dzięki temu projekcja filmu sferycznego daje poczucie bycia wewnątrz wydarzeń dziejących się w filmie.

Filmy panoramiczne 360

JAK REALIZUJEMY FILMY SFERYCZNE?

W tym celu wykorzystujemy dwa rozwiązania:

  1. Kamery Gopro 4 razem ze specjalną głowicą, która pozwala na zamontowanie 6 kamer, pracujących w jakości 4K każda. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala na dużo bardziej elastyczną postprodukcję materiałów sferycznych.
  2. Nowoczesna kamera 4 obiektywowowa, pozwalającej nie tylko rejestrować obraz, ale także prowadzić streaming.

Filmy 360 stopni

JAK I NA CZYM OGLĄDAĆ FILMY SFERYCZNE?

Filmy możemy oglądać wykorzystując w tym celu:

  • Komputer stacjonarny – nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Zmiana widoku następuje poprzez przesuwanie myszką w playerze.
  • Telefon lub tablet – tutaj możemy obracać widoki poprzez obracanie telefonu lub tabletu
  • Specjalne dedykowane do tej technologi Okulary Oculus Rift lub np. soczewki Googla Cardboard
  • Obecnie filmy możemy publikować w internecie na takich platformach jak YouTube czy Facebook. Co nie oznacza iż film będzie dostępny tylko np. na YouTube. Obecnie istnieje możliwość publikacji filmów z YouTube na dowlnej stronie www. Niemniej wiąże się to z tym iż player posiada logotyp YouTube. Dostępne, są także odtwarzacze (playery), które można umieszczać na dowolnych stronach www, ale bez żadnych oznakowań.
PRZYKŁADY FILMÓW SFERYCZNYCH


Interesują Cię zdjęcia sferyczne (fotografie) – sprawdź –>TUTAJ<–